W jaki sposób koronawirus wpłynął na turystykę i czy sektor przetrwa ten kryzys? - Turystyka w dobie pandemii. - Poradnik

Szacuje się, że branża turystyczna jest jedną z najbardziej dotkniętych pandemią z powodu ograniczeń w podróżach i zamknięcia granic między państwami W skali globalnej, ruch turystyczny spadł o około 70%, co oznacza, że branża straciła setki miliardów dolarów

Turystyka

Turystyka na świecie w dobie pandemii

W ciągu kilku ostatnich miesięcy COVID-19 rozprzestrzenił się na całym świecie i spowodował poważne ograniczenia w podróżach, a co za tym idzie - negatywnie wpłynął na sektor turystyczny. Szacuje się, że branża turystyczna jest jedną z najbardziej dotkniętych pandemią z powodu ograniczeń w podróżach i zamknięcia granic między państwami. W skali globalnej, ruch turystyczny spadł o około 70%, co oznacza, że branża straciła setki miliardów dolarów.

Turystyka zawsze była jednym z najszybciej rozwijających się sektorów gospodarczych, a w niektórych krajach, jak Egipt, Tunezja czy Grecja, jest wręcz kluczowa dla stabilności gospodarczej. Pandemia zmusiła jednak wiele państw do zamknięcia granic, obostrzeń sanitarnych, kwarantanny, a nawet lockdownów, co na pewno oznacza koniec sezonu turystycznego. W niektórych krajach, jak Włochy, Turcja czy Hiszpania, turyści stanowią aż 15% PNB, co oznacza, że ich absencja z pewnością wywiera bardzo negatywny wpływ na sytuację ekonomiczną kraju.

Turystyka w Polsce

Również w Polsce sytuacja w turystyce jest bardzo zła. W ciągu pierwszych trzech miesięcy 2020 roku liczba turyści spadła o ponad 40% w porównaniu do poprzedniego roku. lockown, a co za tym idzie - wiele firm turystycznych i hotelarskich już teraz ogłosiło upadłość lub musiało zwolnić pracowników. Turystyka to ważna gałąź polskiej gospodarki - przynosi ona znaczne zyski, a w sezonie letnim 2019 roku Polacy wydali na wakacje ponad 17 miliardów złotych, a liczba zagranicznych turystów wzrosła o 15% w porównaniu z rokiem poprzednim.

Ponieważ pandemia nadal trwa, wyjazdy zagraniczne okazały się niemożliwe dla wielu Polaków, którzy w tym roku decydują się na wakacje w kraju. Mimo to, branża turystyczna w Polsce ma trudności z przetrwaniem, a wiele firm musi wprowadzać bardzo restrykcyjne obostrzenia w zakresie przemieszczania się czy zapewnienia odpowiedniego bezpieczeństwa sanitarnego. Obecna sytuacja ma z pewnością wpływ na polską gospodarkę i okazuje się, że przetrwanie branży turystycznej będzie jednym z największych wyzwań dla polskiej gospodarki.

Przyszłość turystyki po pandemii

Wiele zależy od tego, jak długo pandemia będzie trwać, a zwłaszcza od tego, jak zostanie ona zakończona. Nawet jeśli uda się opracować skuteczną szczepionkę przeciwko COVID-19, to branża turystyczna wciąż będzie mieć trudności w odbudowie. Szczególnie dotknięte będą kraje, w których turystyka stanowi ważną część gospodarki, ale także firmy związane z turystyką, takie jak linie lotnicze, hotele czy biura podróży.

Panująca sytuacja wymusza na branży turystycznej zmiany i dostosowanie się do nowych warunków. Firmy muszą znaleźć sposoby na zniwelowanie skutków pandemii i opracować strategię na przyszłość, która pozwoli im przetrwać i powrócić do normalnego funkcjonowania. Możliwe, że w perspektywie kilku lat partycypacja w turystyce będzie inna niż przed pandemią, a branża musi przygotować się na wdrażanie nowych, innowacyjnych rozwiązań, które pozwolą na przetrwanie.

Z pewnością pandemia wpłynęła negatywnie na branżę turystyczną - spowodowała zmniejszenie ruchu turystycznego oraz utratę zysków liczonych w miliardach dolarów. Jednakże, na przestrzeni ostatnich miesięcy, wiele firm turystycznych wprowadziło nowe, innowacyjne rozwiązania, które pozwoliły na poprawienie sytuacji finansowej i lepsze przygotowanie do przyszłych wyzwań. Mimo kryzysu, branża turystyczna może nadal być jednym z najważniejszych sektorów gospodarki zarówno w Polsce, jak i na świecie, ale w najbliższej przyszłości, wymaga dostosowania i wprowadzenia zmian na rynku turystycznym.


https://przewodnik.edu.pl/